Depresja oraz jej objawy

Depresja jest zaburzeniem o wielu obliczach i każdy przeżywa ją nieco inaczej. Najogólniej rozumiemy ją jako spadek i obniżenie nastroju. Może występować w postaci epizodów depresyjnych bądź depresji przewlekłej. Żeby ją zrozumieć powinniśmy ustalić jak często doświadczamy jej poszczególnych objawów oraz jak silnie je odczuwamy. W terapii poznawczo- behawioralnej objawy depresji analizujemy w czterech obszarach- myślenia, zachowań, emocji i fizjologii.

Poznawcze objawy depresji to m.in. negatywne myślenie o sobie, poczucie beznadziejności, myśli samobójcze, problemy z koncentracją, negatywne myślenie o życiu i przyszłości.

Zmiany w zachowaniu spowodowane depresją to często odcięcie się od ludzi, ograniczenie aktywności, problem z mobilizacją do działania, ograniczenie czynności sprawiających przyjemność oraz niska motywacja.

W sferze fizjologicznej pojawiają się objawy, których nierzadko nie wiążemy z depresją. Mogą wystąpić zaburzenia snu- bezsenność, spanie dłużej niż zwykle lub problem z utrzymaniem snu i wczesnym wybudzaniem. Mamy ciągłe uczucie zmęczenia i niemocy fizycznej oraz zaburzenia apetytu- spadek lub wzrost oraz w konsekwencji zmianę wagi ciała.

Jeśli dodamy do tego objawy emocjonalne, do których można zaliczyć smutek, drażliwość, złość, poczucie winy, nerwowość otrzymujemy profil objawów depresji, który naświetla nam ogólnie skalę zaburzenia oraz jego wpływ na nasze życie.

Jeśli odnajdujesz u siebie podobne do opisanych objawy, czujesz długofalowy smutek, przygnębienie i spadek funkcji życiowych- nie czekaj, reaguj i szukaj pomocy.